belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol
Események

VASÁRNAP

21

ÁPRILIS

HÉTFŐ

22

ÁPRILIS

KEDD

23

ÁPRILIS

SZERDA

24

ÁPRILIS

CSÜTÖRTÖK

25

ÁPRILIS

PÉNTEK

26

ÁPRILIS

SZOMBAT

27

ÁPRILIS

VASÁRNAP

28

ÁPRILIS

HÉTFŐ

29

ÁPRILIS

KEDD

30

ÁPRILIS

SZERDA

01

MÁJUS

21. Múzeumok Majálisa
21. Múzeumok Majálisa

Kategóriák:majális, előadás, kerekasztal-beszélgetés, koncert, tárlatvezetés

Helyszín: Magyar Nemzeti Múzeum, Múzeumkert, Budapest

KEZDÉS
MÁJUS
SZOMBAT
21
BEFEJEZÉS
MÁJUS
VASÁRNAP
22

RE:PL(A)Y - 19 SZÁZADI MAJÁLISOK

Az MNM a régvolt 19. századi majálisok szellemét, atmoszféráját idézi meg, elmerülve az elegancia, az illúziók, és a jelmezbálok világában. Felnőtt és gyerekprogramok, előadások, koncertek, meglepetés produkciók színesítik a programkínálatot, szombaton itt osztják ki a múzeumi szakma rangos elismeréseit, az Év múzeuma- és az Év kiállítása-díjakat.

ESEMÉNY RÉSZLETES LEÍRÁSA

A Majális az idén is kapcsolódik az ICOM Múzeumi Világnapjához, melynek jelszava: Múzeumok és kultúrtájak. Ez arra hívja fel a figyelmet, hogy a múzeumok ma regionálisan az értékmentő kulturális-oktatói-szórakoztató feladatok legteljesebb ellátását végzik el.

A természeti és az emberi tevékenység által állandóan változó kultúrtájakért– egyénileg és közösségként is – egyformán felelősek vagyunk. A kulturális és a természeti értékek megőrzése, a régmúlt materiális és eszmei örökségének minél érzékletesebb, sokrétűbb bemutatása a kis- és a nagykörnyezetünkben mindinkább a múzeumok feladatává is vált az elmúlt évtizedekben.

A 2016-os Majális éppen ezért a társasági kultúra, a kultúra társaságformáló erejét hangsúlyozza.

A teljes program itt érhető el.

Mint minden évben, most is méltó közeget kínál a Majális a múzeumi szakma egyik legrangosabb eseményének, az Év múzeuma-díj és az Év kiállítása-díj átadásának.

Szombat (május 21.) Díszterem

14:00 „Év Múzeuma 2015 és Év Kiállítása 2015” – eredményhirdetés és díjátadó ünnepség

Az idén 21. alkalommal megrendezésre kerülő fesztivál - mely egyedülálló, hasonlót sehol a világon nem tartanak - lehetőséget nyújt több mint 120 múzeum bemutatkozására, programkínálatuk ismertetésére, kreativitásuk bizonyítására és a múzeumok közti szakmai eszmecserére.

2016-ban a Múzeumok Majálisa egyrészt egy régi-régi népi babonából, a május eleji Walpurgis-éj hagyományából és szokásaiból (azaz a varázslatok, a jövendőmondás, az erdei vagy kerti szentélyek éjszakája, amikor az ördögök és a boszorkányok május eleji éjszakai találkozóján varázslatos táncokkal és ráolvasással űzik el a tél szellemét), másrészt ennek egy 19. századi újragondolt és társasági szokássá vált formájából, a művészestélyek tematikájából építkezik.

A jótékonysági és a kultúrát magas fokon bemutató művészestélyek kapcsán pedig az a történeti időszak kerül a programok fókuszába, amikor a magyarországi múzeumok megalakultak, amikor a magyar múzeumok hálózata kialakulóban volt.

A Majális-kínálata idén egy különleges programponttal, a 19. század második felében igencsak kedveltté vált élőképek megjelenítésével bővül.

21. Múzeumok Majálisa

Az idén a múzeumi szakemberek baráti találkozására is lehetőség lesz, a Majálison múzeumi társasági sarkot rendeznek be a múzeumi kollégák számára.

Pagoda, szombat (május 21.)

11:00
Művészetpártolás a Palotanegyedben. A Civilek a Palotanegyedért Egyesület vendégei: Dr.Uhl Gabriella művészettörténész és Ari S. Kupsus galériatulajdonos
13.00
Könyvbemutató - a Propaganda az első világháborúban című kiállítási katalógus bemutatása. A szerzőkkel Filep Tamás Gusztáv beszélget.
14.00
Művészetpártolás a Palotanegyedben. A Civilek a Palotanegyedért Egyesület vendégei: Molnár Ani galériatulajdonos és Fiedler Péter, a Fiedler Art Foundation vezetője
16.00
Élő MúzeumCafé - Martos Gábor beszélget a friss Év Múzeuma- és Év Kiállítása–díjazottaival
17.00
Pulszky-kerekasztal: Nyitott múzeum (?!) Elvárás vagy kötelesség? Lehetőség vagy szükséges plusz? Mindenkinek mást jelent a mindenki számára nyitott kulturális központ, a múzeum! Beszélget: Népessy Noémi (igazgató, Óbudai Múzeum), Kónya Béla (főrestaurátor, osztályvezető, Ludwig Múzeum) és Kesik Gabriella (Magyar Nemzeti Múzeum). Moderátor: Aranyos Sándor (muzeológus, osztályvezető, Szabadtéri Néprajzi Múzeum)

Pagoda, vasárnap (május 22.)

11.00
A Börzsöny-hegység ezüst, arany és vasbányászata, A Csák-hegyikőbánya a magyarországi riceripar bölcsője - előadó: Batizi Zoltán régész
13.00
Hétköznapi fiatalok, rendkívüli teljesítmények / Celeb sztorik helyett valós dilemmák és élettörténetek - a Duel Amical szervezésében
14.00
"A főváros színe virága a pazar fényű termekben" - A budapesti társasági élet a 19. században - F. Dózsa Katalin művészettörténész előadása
15.00
A budapesti úriasszony társasélete és szórakozása a századfordulón - Géra Eleonóra történész előadása
16.00
Záróra - Kerekasztalbeszélgetés a Szabad szemmel - Fotó Hemző című kiállítás kurátoraival: Szarka Klárával, Kiscsatári Mariannával, Szabó Lajossal, a társ és alkotótárssal, Lajos Marival, Novotny Zoltánnal és további meglepetés vendégeikkel

Pulszky FIAT, azaz a Pulszky Egyesület ifjúsági tagozata

A magyarországi múzeumok szakmai és érdekvédelmi egyesületének ifjúsági tagozata több éves szunnyadó álmából újraéledt. Programjuk fókuszában az elhivatottság, és a múzeumok jövőjéért érzett felelősségvállalás áll. A 40 év alatti, múzeumokban dolgozó kollégák éves programjukban fontos elemként emelték ki, hogy a múzeumok társadalmi megítélését meg kell változtatni. Nem szabad, hogy az emberek egy gondolat erejéig is, úgy vélekedjenek a tárgyi, szellemi és épített örökségünket bemutató intézményekről, mint szigorú tudományos központokról.

A fiatal, kreatív, elhivatott és tettre kész csapat – a Pulszky FIAT – nagy dobásra készül! Ennek első állomása a Múzeumok Majálisa. A Pulszky sátor május 21. és 22-én, reggel 9-től, 18 óráig várja az érdeklődőket elsősorban játékkal, amit csak megfűszerez a szakmaiság. Az új köntösben felbukkanó Társaság játékos restaurálással készül illetve rajzfallal, ahol kicsik és nagyok múzeumképére kíváncsiak. Újra a látogatók felé fordulva akarják feltérképezni, mennyire helyénvaló és elvárt egy látogatói felmérés a magyar társadalom múzeumképéről. Nem újabb kérdőív, csak beszélgetés, illetve egy videóval lebbentik fel a fátylat arról, mit csinálnak a „földönkívülieknek” hitt muzeológusok, múzeumpedagógusok vagy restaurátorok az intézményeikben, vagy éppen hogyan vélekednek erről mások.

Etno-Szalon a Néprajzi Múzeum standjánál

A Múzeumkertben május 21-22-én megrendezésre kerülő kulturális fesztivál programjában különleges helyet foglal el a Néprajzi Múzeum. Etno-Szalon elnevezésű rendhagyó helyszínükön mindkét nap izgalmas témákkal és öt órai teával várjuk az érdeklődőket. Szombaton 17 órától a múzeum migráns kutatása tárgyi anyagának fotódokumentációjáról és a közvetlen, személyes kapcsolatra épülő információ-gyűjtés tapasztalatairól beszélgetnek Kerék Eszter fényképésszel.

Vasárnap 17 órától a múzeum ősszel nyíló lábbeli kiállítása előkészítésének rendhagyó szempontjait, a cipők térben és időben való 360 fokos körbejárhatóságát ismerhetik meg az érdeklődők a kiállítás vezető kurátora, Fülöp Hajnalka tolmácsolásában.

A Néprajzi Múzeum munkatársai azokat is várják, akik saját maguk által díszített, egyedi designnal rendelkező cipőjüket szívesen megmutatnák, esetleg felajánlanák a múzeum őszi tárlatához!