belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol
Események

SZERDA

01

MÁJUS

CSÜTÖRTÖK

02

MÁJUS

PÉNTEK

03

MÁJUS

SZOMBAT

04

MÁJUS

VASÁRNAP

05

MÁJUS

HÉTFŐ

06

MÁJUS

KEDD

07

MÁJUS

SZERDA

08

MÁJUS

CSÜTÖRTÖK

09

MÁJUS

PÉNTEK

10

MÁJUS

SZOMBAT

11

MÁJUS

„Angyalszárnyon vigyed azt tovább” címmel kiállítás nyílik a MODEM-ben
„Angyalszárnyon vigyed azt tovább” címmel kiállítás nyílik a MODEM-ben

Kategóriák:megnyitó

Helyszín: MODEM, Debrecen

DÁTUM
MÁRCIUS
SZERDA
04

17 órakor nyílik a 2015-től a Déri Múzeum tagintézményeként működő MODEM földszinti kiállítóterében Vadász Endre (1901-1944) képzőművész emlékkiállítása. Az Angyalszárnyon vigyed azt tovább című tárlatotTérey János költő nyitja majd meg, köszöntőt mondanak Papp László polgármester és Angi János, a Déri Múzeum igazgatója.

ESEMÉNY RÉSZLETES LEÍRÁSA

A debreceni Déri Múzeum képzőművészeti gyűjteményében több száz Vadász Endre mű – festmény és grafika található. A kollekciót egyben még soha nem láthattuk, bár Vadász Endre (emlék)kiállítást már rendezett a 70-es és a 80-as években a Déri Múzeum, a szegedi Móra Ferenc Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria is.

Vadász Endre grafikusművész a két világháború közötti magyar képzőművészet egyik méltatlanul elfeledett alkotója. Bár már fiatalon sikeres életet élt, zsidó sorsa, tragikus halála megakadályozta abban, hogy művészi pályája kiteljesedjen.

Vadász érdeklődése alkotóként főként a külvilágra irányult: művészetét a valóság, az emberi és természeti környezet foglalkoztatta. Látványelvű festészetet művelt, melyben angyalok, cirkuszi mutatványosok, búcsúsok, lovak játszották a főszerepet. Látásmódját olykor a vállaltan naiv művészet derűs dekorativitása jellemezte, sem formanyelvében, sem műveinek tematikájában nem törekedett újításra. Reproduktív „kismesterként” viszont a tehetséges, kreatív művészek közé tartozott. Alkotói szándékát művészetét értő és pártoló környezete megerősítette és elismerte.

Utoljára 1944-ben, az OMIKE (Országos Magyar Izraeliták Közművelődési Egyesülete) által szervezett kiállításon állított ki, ahol tájképeit láthatták a Budai Izraelita Nőegyletben. Néhány hónappal később a gödöllői munkatáborban önkezével vetett véget rövid életének. Egy nappal később, június 4-én, a hírről értesülve hű társa, felesége, Valentin Györgyi Budapesten lett öngyilkos. Vadász halála előtt ezt írta egy levelezőlapra: „együtt temessetek el”. Közös sírban helyezték el őket a Kozma utcai Zsidó Temetőben.

A Vadász Endre-emlékkiállítás Debrecenben március 5-től május 31-éig látogatható.

Helyszín: MODEM (Debrecen, Baltazár Dezső tér 1.)