belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol
Betűméret:
Solt, Vécsey Károly Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola - helytörténeti szakkör

Solt, Vécsey Károly Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola - helytörténeti szakkör

Solt, Vécsey Károly Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola - helytörténeti szakkör

A jövő múzeuma

Iskolánk Bács-Kiskun megyében, a Duna mellett található. Meghatározó földrajzi képződményünk a városunk határában lévő domb, melyet mi Tételhegynek hívunk. A 2005-ben kezdődő régészeti ásatások arra utalnak, hogy e hely több történelmi korszak hatalmi központja lehetett. Évente figyelemmel kísérjük az ott folyó munkálatokat, melybe az idén régésztábor keretében be is kapcsolódtunk. A jövő múzeumát mi ezen a helyen tudnánk elképzelni!

Leginkább a középkori leletek voltak ránk hatással. Az általunk elképzelt múzeumot azért hívhatjuk a jövő múzeumának, mert sok mindenben eltér a maiaktól. A legfontosabb az, hogy ez a létesítmény egyben szálloda is, ahova hetente érkeznek a vendégek. Ez a szálloda azonban mellőzi a luxust, hiszen a cél az, hogy a vendégek saját bőrükön tapasztalják meg az akkori élet mindennapjait. A lakóházak korhű berendezésűek, melyeknek elkészítésében az asztalosmunkák megismerésén keresztül a vendégek maguk is részt vesznek. A ruházatot is maguknak csinálják meg a látogatók és azt viselik egész héten.

A múzeumfaluban mezőgazdasági termelés, piac és vásár is működik. Az étkezés tekintetében is önellátóak. Régi edények és receptek természetesen a vendégek rendelkezésére állnak. Középkori mesterségekbe lehet belekóstolni a jól felszerelt műhelyekben. Nők részére cégérek tervezése, készítése a napi tevékenység. Az ötödik napon betekintést nyernek a középkori játékok készítésébe, és közösségi játékokba, mint például íjászat, táblás játékok és labdajátékok. A következő nap az egyházat szolgálja. Templomok, kolostori élet és szertartások megismerése, közben kódexek, iniciálék másolására van lehetőség. Az utolsó nap a középkori ünnepek megismerésével és egy táncvigassággal zárul.

A Solti Vécsey Károly Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában működő helytörténeti szakkör készítette el a pályamunkát.

A középkori település makettjét Orgoványi Ivett 6. osztályos tanuló,

A templom makettjét Kiss Gabriella, Németh Gréta és Papp Dóra 7. osztályos tanulók,

A rajzokat Hoffmann Vivien, Karsai Klaudia, Nemecskó Zsófia, Rózsa Rebeka, Vadász Emese és Vajda Lili 8. osztályos, Korsós Dominik 7. osztályos, Kalapos Ármin, Kökény Márk, Maráczi József és Mészáros Máté 6. osztályos és Kecskeméti Renáta 5. osztályos tanulók készítették. Az őket inspiráló és segítő tanárok Kissné Horváth Annamária tanárnő és Szellákné Molnár Katalin tanítónő voltak.