belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol
Események

HÉTFŐ

10

MÁRCIUS

KEDD

11

MÁRCIUS

SZERDA

12

MÁRCIUS

CSÜTÖRTÖK

13

MÁRCIUS

PÉNTEK

14

MÁRCIUS

SZOMBAT

15

MÁRCIUS

VASÁRNAP

16

MÁRCIUS

HÉTFŐ

17

MÁRCIUS

KEDD

18

MÁRCIUS

SZERDA

19

MÁRCIUS

CSÜTÖRTÖK

20

MÁRCIUS

FINISSZÁZS - a Kockaház kiállítás záró eseménye

Kategóriák:finisszázs

Helyszín:

DÁTUM
NOVEMBER
VASÁRNAP
10
ESEMÉNY RÉSZLETES LEÍRÁSA
Szeretettel hívunk és várunk mindenkit 2024. november 10-én, vasárnap délután 14:00 órától a Skanzen Galériába KOCKAHÁZ kiállításunk záró eseményére,
amely keretében az alábbi programokkal készülünk:
 
14.00: Záró tárlatvezetés a kiállításban dr. Sári Zsolt kurátorral és vendégeivel
Meghívott vendégeink: Bukta Imre, Nemes Csaba és Merényi Dávid festőművészek, Szolnoki József ál-antropológus  és Tamáska Máté szociológus
 
15.00: Felolvasószínház Bezerédi Zoltán Kossuth-díjas színművésszel
Részletek hangzanak el: Eszterházy Péter, Nádas Péter, Örkény István, Oravecz Imre, Galgóczi Erzsébet és Borbély Szilárd írásaiból
 
15.30: Újborral koccintva búcsúzunk el a kockáinktól
 
A Skanzen ezen a napon zárja kapuit Márton napi rendezvényével erre az évre, így az aznapra megváltott belépőjegyekkel a programon való részvétel minden látogató számára biztosított.

 

Meghívó
 

A gyakran kádár-kockának hívott, a népi építészeti formáktól eltérő épülettípus a néprajzosok és az építészek által is lenézett háztípus volt. Míg a néprajzosok a paraszti hagyományoktól eltérő formát bírálták, két-három évtized alatt a falvak jelentős részének átalakította az utcaképét. A benne élők a modernizációt, a szépet és a kényelmet látták benne.

A tárlat a Kádár-korszak tipikus falusi lakóházának négy megközelítését mutatja be. A kockaházban élők véleményét ütközteti az értelmiség kritikájával és a korszak politikájával. Arra keresi a választ, hogy miért lett a vidéki Magyarország település- és utcaképet meghatározó épülettípus a sátortetős kockaház, milyen gazdasági, politikai és kulturális folyamatok vezettek népszerűségéhez?

Birkás Ákos, Rajk László, Bukta Imre, Schmied Andi, Katharina Roters, Weiler Péter, Nemes Csaba és más művészek alkotásai a kockaházak témára művészileg és sokszor rendszerkritikusan reflektálnak.

A kiállításban a szocializmus erős standardizáló törekvései mellett a kockaház-jelenség társadalmi vonatkozásai is fókuszba kerülnek: az átalakuló paraszti és falusi életforma, a szovjet típusú kényszer-szövetkezetesítés hatása, a második gazdaság - a háztáji - adta lehetőségek, a modernizálás, a városi minták megjelenése. A kockaház a paraszti életformától való eltávolodás szimbóluma lett.

A kiállítás kurátora: dr. Sári Zsolt.