Kategóriák:szakmai nap Helyszín: online térben Regisztráció:a regisztrációs időszak végetért! DÁTUM
DECEMBER
CSÜTÖRTÖK
05
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. |
Tisztelt Kolléga!
A Pulszky Társaság Múzeumandragógiai Tagozata sok szeretettel meghívja Önt a 2024. december 5-én 14.00 – 15.30 között megrendezésre kerülő online szakmai műhelyre, amely a múzeumok és egyetemek együttműködésének pécsi jó gyakorlatait tárja fel.
Részletes program:
14:00-14:15: Hoffmanné Toldi Ildikó (osztályvezető, múzeumpedagógus, Janus Pannonius Múzeum , Közművelődési és Múzeumpedagógiai Osztály):
Reflektív gondolkodás és tudásmegosztás a múzeumban
2024-ben a JPM múzeumpedagógiai osztálya az alábbi kérdésekre keresi a választ a PTE hallgatóival való találkozás, közös munka során:
14:15-14:30: Pásztor Andrea (történész, főmuzeológus, Janus Pannonius Múzeum, Új- és Legújabbkori Gyűjteményi Osztály) — dr. habil. Pilkhoffer Mónika (egyetemi docens, PTE BTK Történettudományi Intézet, Modernkori Történeti Tanszék):
A Janus Pannonius Múzeum és a PTE együttműködése a Genius Loci című állandó kiállítás példáján
Egy új állandó kiállítás létrehozása ritka alkalom, amibe a Janus Pannonius Múzeum bevonta a Pécsi Tudományegyetemet is, egyfajta gyakorlóterepet biztosítva az egyetemistáknak. A Műszaki és Informatikai Kar belsőépítészeti tanszékének PhD-hallgatói a tanszékvezető irányításával készítették a belsőépítészeti terveket, továbbá segítette a munkát a Modernkori Történeti Tanszék egyik kurzusa is. A hely szelleme – Genius Loci című állandó kiállítás digitális terepasztalára álmodtak meg és dolgoztak ki tartalmakat. A hallgatók így gyakorlati eredményeket mutathattak fel, ami a kiállításon megtekinthető. Nehéz lenne vitatkozni azzal, hogy a történelemtanítás alapvetően elméleti képzés, ugyanakkor a hagyományos módszerekkel nem egyszerű a mostani egyetemista generáció érdeklődését felkelteni és figyelmét megtartani. Az előadás feltárja, hogy a Genius Loci kiállításhoz a hallgatók által egy szeminárium keretében készített anyagok munkafolyamata milyen másfajta formáját kínálta az ismeretszerzésnek, milyen kompetenciákat fejlesztett, illetve milyen nehézségekkel járt.
14:30-14:45: Kérdések, beszélgetés
14:45-15:00: Dezső Krisztina (osztályvezető, Pécsi Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont, Történeti Gyűjtemények Osztálya):
Kiállítások, múzeumi órák, egyetemi rendezvények – a pécsi egyetem történeti gyűjteményeinek programkínálata
Előadásomban a PTE EKTK Történeti Gyűjtemények Osztályához tartozó Klimo Könyvtárban és Pécsi Egyetemtörténeti Gyűjteményben folyó szerteágazó munkát és azt a programkínálatot szeretném bemutatni, mellyel hozzájárul az osztály az egyetem különböző programjaihoz, rendezvényeihez, egyetemi kurzusaihoz. A programok között a kiállításlátogatások és idegenvezetések mellett különböző múzeumi órák, tematikus vezetések, a gyűjteményekre alapozott online elérhető múzeumpedagógiai tartalmak is szerepelnek.
15:00-15:15: dr. Minorics Tünde (adjunktus, PTE BTK Humán Fejlesztési és Művelődéstudományi Intézet, Művelődéstudományi Tanszék):
Nemzetiségek ételei a Közösségszervező képzés asztalán
A PTE Közösségszervezés BA szakos képzése keretében két féléves a Nemzetiségek a mai magyar társadalomban című kurzus. Az első félévi elméleti alapozás után a Rendezvényszervezés kurzussal összekapcsolva szereznek a hallgatók rendezvény, illetve kiállításszervezési tapasztalatot a Nemzetiségi Nap megszervezésével, amelynek népszerű eleme a nemzetiségi gasztronómia. Az egyes ételek elkészítésében a hallgatók is aktívan részt vesznek, de a környezetükben élő nemzetiségi közösségekkel, szervezetekkel, azok képviselőivel is kapcsolatot vesznek fel, és vonják be őket egyre színesebb és kreatívabb módszerekkel a bemutatásba.
15:15-15:30: Kérdések, beszélgetés
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Kérjük, részvételi szándékát
az alábbi regisztrációs űrlapon jelezze 2024. december 2. éjfélig!
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd4AUzL1eUpra4O2HSap3SYwHx0Z2BEoN1Fb29KgCLPBV8w8g/viewform
|
| JANUÁR 23 CSÜTÖRÖTÖK |
FEB 04 kedd |
Történelmi filmklub a Kuny Domokos Múzeumban: Sok húron pendülnek | |
FEB 13 csütörtök |
NEMO webinárium: holisztikus látogatókutatás a digitalizáció korában | |
ÁPR 15 kedd |
Webinárium: Culture & Sustainability |
2025. 01. 23. A gazdaságtörténet kincsesbányája - Rekordszámú látogató a Magyar Pénzmúzeumban | ||
2025. 01. 22. Akinek lelkében falak magasodtak – BOLYONGÁSOK Ország Lilivel a Kiscelli Múzeumban |
2024. 11. 08. Szent Márton Újborfesztivál és Libator | ||
2024. 11. 08. FINISSZÁZS - a Kockaház kiállítás záró eseménye |