belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol
Események

SZOMBAT

18

JANUÁR

VASÁRNAP

19

JANUÁR

HÉTFŐ

20

JANUÁR

KEDD

21

JANUÁR

SZERDA

22

JANUÁR

CSÜTÖRTÖK

23

JANUÁR

PÉNTEK

24

JANUÁR

SZOMBAT

25

JANUÁR

VASÁRNAP

26

JANUÁR

HÉTFŐ

27

JANUÁR

KEDD

28

JANUÁR

Múzeumandragógiai Műhelynap
Múzeumandragógiai Műhelynap

Kategóriák:szakmai nap

Helyszín: online térben

Regisztráció:a regisztrációs időszak végetért!

DÁTUM
DECEMBER
CSÜTÖRTÖK
05

 A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. 

ESEMÉNY RÉSZLETES LEÍRÁSA

Tisztelt Kolléga!

A Pulszky Társaság Múzeumandragógiai Tagozata sok szeretettel meghívja Önt a 2024. december 5-én 14.00 – 15.30 között megrendezésre kerülő online szakmai műhelyre, amely a múzeumok és egyetemek együttműködésének pécsi jó gyakorlatait tárja fel.

Részletes program:

14:00-14:15:      Hoffmanné Toldi Ildikó (osztályvezető, múzeumpedagógus, Janus Pannonius Múzeum                             , Közművelődési és Múzeumpedagógiai Osztály):

Reflektív gondolkodás és tudásmegosztás a múzeumban

2024-ben a JPM múzeumpedagógiai osztálya az alábbi kérdésekre keresi a választ a PTE hallgatóival való találkozás, közös munka során:

  • Miként lehet hallgatókat bevonni a múzeumi reflektív gondolkodás módszereinek kidolgozásába?
  • Miként lehet hallgatókkal együtt keresni és létrehozni a múzeumi tudásmegosztás újabb színtereit?
  • Alakulhat-e közösség a hallgatók között közös múzeumi projektekben való részvétel folyamán?

14:15-14:30:      Pásztor Andrea (történész, főmuzeológus, Janus Pannonius Múzeum, Új- és                                     Legújabbkori Gyűjteményi Osztály) —  dr. habil. Pilkhoffer Mónika (egyetemi docens, PTE BTK Történettudományi Intézet, Modernkori Történeti Tanszék):

A Janus Pannonius Múzeum és a PTE együttműködése a Genius Loci című állandó kiállítás példáján

Egy új állandó kiállítás létrehozása ritka alkalom, amibe a Janus Pannonius Múzeum bevonta a Pécsi Tudományegyetemet is, egyfajta gyakorlóterepet biztosítva az egyetemistáknak. A Műszaki és Informatikai Kar belsőépítészeti tanszékének PhD-hallgatói a tanszékvezető irányításával készítették a belsőépítészeti terveket, továbbá segítette a munkát a Modernkori Történeti Tanszék egyik kurzusa is. A hely szelleme – Genius Loci című állandó kiállítás digitális terepasztalára álmodtak meg és dolgoztak ki tartalmakat. A hallgatók így gyakorlati eredményeket mutathattak fel, ami a kiállításon megtekinthető. Nehéz lenne vitatkozni azzal, hogy a történelemtanítás alapvetően elméleti képzés, ugyanakkor a hagyományos módszerekkel nem egyszerű a mostani egyetemista generáció érdeklődését felkelteni és figyelmét megtartani. Az előadás feltárja, hogy a Genius Loci kiállításhoz a hallgatók által egy szeminárium keretében készített anyagok munkafolyamata milyen másfajta formáját kínálta az ismeretszerzésnek, milyen kompetenciákat fejlesztett, illetve milyen nehézségekkel járt.

14:30-14:45:      Kérdések, beszélgetés

14:45-15:00:      Dezső Krisztina (osztályvezető, Pécsi Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont, Történeti                           Gyűjtemények Osztálya):

Kiállítások, múzeumi órák, egyetemi rendezvények – a pécsi egyetem történeti gyűjteményeinek programkínálata                               

Előadásomban a PTE EKTK Történeti Gyűjtemények Osztályához tartozó Klimo Könyvtárban és Pécsi Egyetemtörténeti Gyűjteményben folyó szerteágazó munkát és azt a programkínálatot szeretném bemutatni, mellyel hozzájárul az osztály az egyetem különböző programjaihoz, rendezvényeihez, egyetemi kurzusaihoz. A programok között a kiállításlátogatások és idegenvezetések mellett különböző múzeumi órák, tematikus vezetések, a gyűjteményekre alapozott online elérhető múzeumpedagógiai tartalmak is szerepelnek.

15:00-15:15:      dr. Minorics Tünde (adjunktus, PTE BTK Humán Fejlesztési és Művelődéstudományi Intézet, Művelődéstudományi Tanszék):

Nemzetiségek ételei a Közösségszervező képzés asztalán

 A PTE Közösségszervezés BA szakos képzése keretében két féléves a Nemzetiségek a mai magyar társadalomban című kurzus. Az első félévi elméleti alapozás után a Rendezvényszervezés kurzussal összekapcsolva szereznek a hallgatók rendezvény, illetve kiállításszervezési tapasztalatot a Nemzetiségi Nap megszervezésével, amelynek népszerű eleme a nemzetiségi gasztronómia. Az egyes ételek elkészítésében a hallgatók is aktívan részt vesznek, de a környezetükben élő    nemzetiségi közösségekkel, szervezetekkel, azok képviselőivel is kapcsolatot vesznek fel, és vonják be őket egyre színesebb és kreatívabb módszerekkel a bemutatásba.

15:15-15:30:      Kérdések, beszélgetés

 

 

 

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Kérjük, részvételi szándékát

az alábbi regisztrációs űrlapon jelezze 2024. december 2. éjfélig!

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd4AUzL1eUpra4O2HSap3SYwHx0Z2BEoN1Fb29KgCLPBV8w8g/viewform