belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

Székely múzeumigazgatói-szakértői látogatás a Móra Ferenc Múzeumban

A március 4-i héten öt székelyföldi múzeumigazgató járt szakmai úton Szegeden, a Móra Ferenc Múzeumban az Erasmus+  program keretében. (Erasmus +: 22-1-HU01-KA121-ADU-000064859).
Különböző műhelymunkák, workshopok, konzultációk keretében osztották meg ismereteiket, tapasztalataikat a szegedi múzeum szakembereivel különböző témakörökben (gyűjteménykezelés, nemzeti és közösségi identitás kifejezése, múzeumpedagógia, kiállítás rendezés, múzeumok az online térben). A vendég szakértők megismerkedtek a szegedi közgyűjtemény tárlataival, múzeumstratégiájával és gyűjteményeivel.

Székely múzeumigazgatói-szakértői látogatás a Móra Ferenc Múzeumban

fotó: Móra Ferenc Múzeum

A program első szakmai napján a vendég szakértők irányításával, műhelymunkák keretében a kiállítások szervezési és lebonyolítási folyamataival ismerkedtek meg a fogadó intézmény munkatársai. Arról beszélgettek, hogyan lehet egy „tipikusnak” mondható kiállítást érdekessé, izgalmassá, tartalmassá tenni minden múzeumlátogató számára, milyen elemek hangsúlyozzák a családbarát jelleget, hogyan lehet ezt még vonzóbbá tenni kisgyermekek számára is.
Jó gyakorlatok bemutatásával  prezentálták a fogadó intézmény munkatársainak, hogyan lehet partnerségi viszonyt kialakítani és kooperatív feladatokat elvégezni más intézményekkel, milyen feltételei vannak, milyen készségekkel kell rendelkeznie egy muzeális  intézménynek egy nemzetközi kiállítás létrehozása kapcsán.

A közösségi identitás kifejezésének fontos eszköze a kultúra és a nyelv. Ennek megjelenése számos formában valósulhat meg. Konzultáció keretében ismertették a fogadó intézmény munkatársaival, hogy milyen formában tud kifejezésre jutni egy közösség identitása kiállítások keretében.

A szakértők által tartott workshopokon egyéni és csoportos feladatok megoldása, akciótervek kidolgozása segített abban, hogy a fogadó szervezet meghatározza azokat a mérföldköveket, melyek hozzájárulnak ahhoz, hogy egy-egy témát – a legfrissebb kutatási eredményeket felhasználva, ugyanakkor minden korosztály számára értelmezhetővé és élvezhetővé téve – a 21. századi múzeum fogalmának megfeleltetve lehessen bemutatni a nagyközönségnek.

Székely múzeumigazgatói-szakértői látogatás a Móra Ferenc Múzeumban

fotó: Móra Ferenc Múzeum

Később a résztvevők megtekintették a Móra-múzeum állandó és időszaki kiállításait, látványtárait, melyekről az intézmény felelős kollégái számoltak be részletesen.

A vendégek ellátogattak az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba, ahol workshop keretében osztották meg gondolataikat a kultúrdiplomácia területén. Meghatározták azokat az eszközöket, melyek segítenek egy partnerségi kapcsolatrendszer kiépítésében.

A szakmai program során megtekintették a Móra Ferenc Múzeum Vásár utcai raktárbázisát és restaurátor központját is, ahol workshop keretében, nemzetközi innovatív projektek bemutatásával segítettek kidolgozni új gyűjteményi, raktározási stratégiákat, és ismertették a Herbárium a jövőnek című projektet.

A kezdeményezés közelebb hozta egymáshoz a szegedi és határon túli múzeumokat, erősödött a közvetlen, személyes kapcsolat a vezetők, kollégák között. A szakmai napok eredményeképpen a jövőben közös kiállítások, rendezvények létrehozásában reménykednek a résztvevők.

A programban részt vett szakértők: dr. Karda-Markaly Aranka (Csíki Székely Múzeum, Csíkszereda); Ötvös Koppány Bulcsú (Maros Megyei Múzeum, Marosvásárhely), Miklós Zoltán (Haáz Rezső Múzeum, Székelyudvarhely), Vargha Mihály (Székely Nemzeti Múzeum, Sepsiszentgyörgy), Ferenc Mátéfi Krisztina (Tarisznyás Márton Múzeum, Gyergyószentmiklós)

Beszámoló: Szatmári Csilla, Móra Ferenc Múzeum