Szakmai látogatás Dániában
ERASMUS+ Program tanulási célú mobilitás
2022-1-HU01-KA121-ADU-000064859
Beszámoló szakmai látogatásról
A mobilitásban résztvevő neve, beosztása, intézménye: Szegedy-Kloska Tamás, tudományos titkár, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre
Fogadó intézmény: Den Gamle By (Szabadtéri Néprajzi Múzeum), Aarhus, Dánia
A szakmai látogatás dániai helyszínei:
- Den Gamle By, Aarhus
- Moesgaard Museum, Moesgaard
- Gender Museum Denmark, Aarhus
- The Botanical Garden, Aarhus
- The Viking Museum, Aarhus
- ARoS Aarhus Art Museum
A szakmai látogatás kezdő és végdátuma: 2023.09.19-23.
Bevezető
A szakmai látogatás előkészítése során több dániai múzeummal is felvettük a kapcsolatot, így a végleges programtervbe az aarhusi Den Gamle By múzeum mellett a Gender Museum Denmark, a The Botanical Garden, a The Viking Museum, az ARoS Aarhus Art Museum és a Moesgard Museum felkeresése is bekerült. A mobilitás során mindezeket megtekintettük.
A mobilitás célja alapvetően a dániai Den Gamle By szabadtéri múzeum tájegységeinek, működtetésének, restaurálási, állományvédelmi és raktározási módszereinek, gyűjteményeinek, a kiállítások létrehozása mögött húzódó módszertanának és kutatómunkájának, a Dán Várostörténeti Kutatóközpont és az élő történelem helyi interpretációs formáinak és megoldásainak megismerése volt.
A mobilitás eredményének bemutatása
A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum és az aarhusi Den Gamle By szakmai kapcsolata nagy múltra tekint vissza. Mindkét intézmény tagja az Európai Szabadtéri Múzeumok Szövetségének (AEOM), a két múzeum főigazgatója között évtizedek óta szoros szakmai együttműködés tapasztalható. A Den Gamle By-t szakmai látogatás keretében kerestük fel a Skanzen több osztályának kollégájával, olyan programot összeállítva, amely a tapasztalt módszerek és jó gyakorlatok segítségével a szerteágazó területen dolgozó munkatársak számára a mindennapi múzeumi működés során is hasznos és alkalmazható lehet.
A mobilitás során megismertem Európa egyik legrégebbi szabadtéri múzeumának az alapkoncepcióját, a kiállítások létrehozása mögött álló módszertant, a gyakorlati szabadtéri muzeológiai megoldásokat és innovatív élő interpretációs gyakorlatokat. Az intézmény főigazgatójával és vezető kurátorával értékes szakmai beszélgetésen vettem részt, valamint a műtárgyak raktározása és nyilvántartása kapcsán is jó példákat láttam az épületkarbantartási részleg vezetőjével való találkozás során. A látógatófogadás és a közönség kiszolgálása magas szintű a fogadóintézményben, az itt látott jó példák saját látogatószámunk növelésére is felhasználhatók. A múzeum saját járműparkja eredeti, hiteles, korabeli gépkocsikkal működik, amelyeket a látogatók is kipróbálhatnak. A szentendrei Skanzenben is tervezünk hasonló fejlesztést, amely korabeli járművek beszerzését jelenti. A feladat alátámasztására komoly kutatás kell végezni, hogy a történeti hitelesség megállja a helyét. Külön kérdés ezeknek az autóknak a tárolása és javítása. Az itt látott példa alapján elképzelhető az is, hogy egy járműszalont és szervízt félenteriőrös megoldással, a nem mobilis járműveket kiállításként értelmezve mutassuk be a korszakban használt közlekedési eszközöket. A magas múzeumi árbevétel a jegyértékesítés mellett annak is köszönhető, hogy számos szabadtéri kiállítási egységben lehetséges valamilyen szolgáltatás (múzeumi shop, étterem, cukrászda, pékség, vegyesbolt, könyvesbolt, utcai árusok stb.) igénybevétele. Ezen a vonalon a saját intézményemben is történhetne fejlesztés. Több jó példát is megismertem, amelyekkel saját intézményem bevételét is növelni lehetne. Megismertem a Dán Várostörténeti Kutatóközpont működését és szervezeti felépítését is, amely példa alapul szolgálhat számomra a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban középtávú fejlesztésként tervezett Erdély Kutatóközpont létrehozása során. Az aarhusi példa alapja a helyi egyetemmel való együttműködés, amely sikerrel kapcsolta be a dán múzeumot is az akadémiai/felsőoktatási kutatóhálózatokba. Fontos, hogy a nagyobb múzeumi fejlesztések előtt a várostörténeti kutatóközpont végzi el az alapkutatást, amelyet aztán a múzeum alkalmazott kutatásként visz tovább, és megszületik az új kiállítási egység. Ez a módszer a szentendrei Skanzenben is alkalmazható. Az út kiváló lehetőség volt a múzeumi angol szaknyelv használatára és fejlesztésére is, mind dán kurátorokkal, muzeológusokkal, restaurátorokkal, művészettörténésszel, mind pedig kommunikációs szakemberekkel is beszélgettem az út során. Több típusú dán múzeum kiállításába és működésébe nyertem bepillantást. A szakmai látogatást szervező és koordináló munkatársként vezetői kompetenciáimat és szervezési készségeimet is fejlesztettem, az út kiváló lehetőség volt ezekre.
Az Aros Art Museum egyik kortárs kiállításában. 2023.09.21. Fotó: Szegedy-Kloska Tamás
Ford T-modell a Den Gamle By-ben, 2023.09.19.
A képen Szegedy-Kloska Tamás, fotó: Kelemen Dániel
Összefoglaló
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum kiutazó muzeológus kollégái számára elsősorban a Den Gamle By négytájegységének megismerése volt érdekes, hiszen ezek különböző idősíkokból származó városi épületeket éskiállításokat jelentenek. Újdonság a nemrég megnyílt és 2014-es állapotokat bemutató utcasor, ahol a jelenkorunk közbeszédében aktuális témákat dolgoznak fel és mutatnak be. Így megjelenik egybevásárlóközpont, kisebb boltok, valamint egy szivárvány és egy leszbikus család, továbbá egy egyedülállónő lakásának enteriőrje is. Az élő történelem helyi interpretációs formái és megoldásai is érdekesek voltak,ezekere külön figyelmet fordítottam. A Den Gamle By arról is ismert, hogy több kisebb múzeumnak,gyűjteménynek is helyet ad, így az órák és karórák, a világszínvonalú dán ékszerek, az ezüstneműk, aporcelán és cserépedények, a városi múzeum, a posztermúzeum, a játékmúzeum stb. gyűjteményeit ismegismertem, a létrehozásuk mögött húzódó módszertanról és kutatómunkáról is beszélgettem a dánkollégákkal. A 2001-ben az Aarhusi Egyetem és a Den Gamle By által alapított Dansk Center ForByhistoriei, azaz Dán Várostörténeti Kutatóközpont megismerése kiemelt fontosságú volt az út során. Akutatóközpont működésének, szervezeti felépítésének, kutatási módszertanának, kiadványstratégiájának amegismerése nélkülözhetetlen tapasztalatot jelentett a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban középtávúfejlesztésként tervezett Erdély Kutatóközpont létrehozása során. A mobilitás alatt a klasszikus jobshadowing tevékenység mellett a múzeumi angol szaknyelvet is fejleszthettem, jó gyakorlatokat láttam amúzeumi árbevétel és a látogatószám növelésére vonatkozóan, valamint több kisebb helyi szabadtéri,történeti, képzőművészeti és gender témával foglalkozó múzeumot is megismerhettem. Felkerestem az ARoS Aarhus Art Museumot is, ahol egy dán művészettörténész kolléga vezetésével ismertem meg a 19–20. századi és kortárs dán képzőművészek munkáit. Meglátogattam a Moesgaard Museum történeti tárlatait is (kőkor, bronzkor, vaskor, vikingkor, középkör), amelyek innovatív installációkkal, érdekes történetmesélési módszerrel és interpretációs eszközökkel szólították meg a látogatókat. Egy kisebb aarhusi városi tárlat a vikingek helyi történetével foglalkozott, a Gender Museum Denmark pedig a nőtörténet bemutatása mellett alapvetően a különféle nemek társadalmi érzékenyítésére helyezte a hangsúlyt. Az utolsó napon az aarhusi Botanikus Kertet is felkerestük.
A középkorral foglalkozó kiállítási egység a Moesgard Museumban.
2023.09.22. Fotó: Szegedy-Kloska Tamás
Az aarhusi Botanikus Kert. 2023.09.23. Fotó: Szegedy-Kloska Tamás
A beszámolót készítette:
Szegedy-Kloska Tamás, tudományos titkár, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre