Szakmai látogatás Finnországban
ERASMUS+ Program tanulási célú mobilitás
2022-1-HU01-KA121-ADU-000064859
Beszámoló szakmai látogatásról
A mobilitásban résztvevő neve, beosztása, intézménye: Kajári Gabi, marketing, kommunikációs és disszeminációs szakértő, Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ
Fogadó intézmény: Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ, Helsinki
A szakmai látogatás helyszínei:
- Helsinki: Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ, Kiasma Kortárs Művészeti Múzeum, Amos Rex Múzeum, Dizájnmúzeum
- Lahti: Lahti Museum of Visual Arts Malva, Símúzeum
A szakmai látogatás kezdő és végdátuma: 2023. 11. 19–2023.11.22.
A mobilitás célja:
A múzeumi ismeretátadás és múzeumandragógia minőségének javítása, a hazai múzeumok körében a könyezetei fenntarthatósággal kapcsolatos tudatosság növelése céljából a fenntarthatóság témájához kapcsolódó nemzetközi múzeumi projektekkel, jó gyakorlatokkal és módszertanokkal ismerkedtünk meg. A zöld múzeum, mint téma mélyebb tanulmányozása céljából szakmai látogatást tettünk Helsinkiben, illetve a 2021-ben Európa Zöld Fővárosa címet is elnyerte Lahtiban működő múzeumokba és kulturális intézményekbe. A nemzetközi szakmai kapcsolatok építése céljából a fenntarthatóság témájához kapcsolódó szakmai workshopokon vettünk részt.
Helsinki, Kiasma Kortárs Művészeti Múzeum, múzeumshop, Dineo Seshee Raisibe Bopape kiállításához kapcsolódó gyógyteakeverék, 2023.11.19., fotó: Kajári Gabi
A mobilitás eredményének bemutatása:
A finnországi tanulmányút során széles merítését ismerhettem meg a fenntarthatósághoz kapcsolódó kérdéseknek, dilemmáknak és megoldásoknak. Lehetőségem volt tematikus workshopokba bekapcsolódni, különféle brainstorming munkamódszereket kipróbálni és személyes kapcsolatokat építeni nemzetközi színtéren.
Bekapcsolódtam a Kis múzemok, nagy hatás – eszközök és készségek a klímaakciókért című, Sandro Debono által facilitált workshop munkájába, melyen arról gondolkoztunk, hogy a kismúzeumok mit tehetnek a nagyobb klímatudatosságért. A vitatkozás helyett a párhuzamos gondolkodást elősegítő „hat kalap” kommunikációs módszer segítségével több kisebb csoportban azt jártuk körül, hogy mindehhez a kismúzeumoknak milyen tervezésre, információkra és partnerekre van szükségük, mi az az ötlet, ami működhet és milyen problémák, akadályozó tényezők, valamint intuitív gondolatok merülhetnek fel.
Lahti, 2023.11.20., workshop dr. Sandro Debono kulturstratéga vezetésével, fotó: Kajári Gabi,
Részt vettem egy Fenntarthatósági és Klímaakció Munkacsoportjának a workshopján is, mely múzeumoknak a demokratikus működést és a társadalmi párbeszédet erősítő proaktív szerepét domborította ki, klímaaktivista és nonprofit szervezetekből érkező vendégfacilitátorok közreműködésével a lokális érintetteket bevonó akciók forgatókönyveit dolgoztunk ki megadott szempontok szerint.
Lahti, 2023.11.21., a Fenntarthatósági és Klímaakció Munkacsoportjának workshop, fotó: Kajári Gabi,
Inspiráló múzeumi projektet is megmerhettem. A brüsszeli Európai Történelem Háza például a kiállításrendezésre, mint „pazarló” múzeumi gyakorlatra reflektált a Dobd el! – Egy modernkori krízis története című, januárban nyíló időszaki kiállítása kapcsán, és kezdett kísérleti projektbe, hogy saját kiállításépítési gyakorlatát helyi szakértők és hulladékfeldolgozó munkások bevonásával megreformálja. Az újrahasznosítást középpontba helyezve a 2022-es év során a múzeum által termelt és felhalmozott szemetet használták fel installációs célokra.
Teemu Kirjonen, a Lahti Szimfonikus Zenekar egykori menedzserének, a turkui Åbo Akademia Egyetemi Alapítványhoz tartozó három múzeum (Sibelius Museum, Ett Hem, Casa Haartman) vezetője bemutatta, hogy miként váltak az első karbon-semleges szimfonikus zenekarrá, és a 13 finn múzeumot tömörítő Climate Promise of Museums in Southwest Finland projekt keretében milyen konkrét lépések történtek eddig.
A MOKK szakmai rendezvényeinek szervezéséhez további inspirációt nyertem azzal kapcsolatban, hogy miként lehet minél inkább környezetileg fenntartható módon eseményeket szervezni. A MOKK által folytatott kommunikációhoz – különösen a fenntarthatóság témáját illetően – is adott inspirációkat az utazás.
A Helsinkiben található Dizájmúzeumban látott Garden Futures: Designing with Nature című vándorkiállítás jól kapcsolódott a fenntarthatóság kérdéséhez, és nagyon revelatív volt számomra. A tárlat azt mutatta be, hogy a kertnek milyen sokféle társadalmi vetülete lehet, és milyen sok aspektusból (aktivizmus, társadalmi igazságosság, biodiverzitás, kolonializmus és növények, a kert, mint az eszképizmus menekülés színtere vagy a kert szerepe krízisben, pl. háborús helyzetben) lehet hozzányúlni múzeumi keretek között ehhez a témához.
Helsinki, Magyar Kulturális Központ, 2023.11.22., Vandlik Katalin, oktatási csoportvezető, Kovács-Sárközi Helga, igazgató és Nagy Magdolna, igazgató. fotó: Kajári Gabi
Megbeszélést folytatunk a Helsinkiben működő Magyar Kulturális Központ vezetőjével, Kovács-Sárközi Helgával és munkatársaival leendő együttműködési lehetőségekről, lehetséges ERASMUS partnerségről. Sikerült az egyik workshopnak köszönhetően egy későbbi ERASMUS + szakmai látogatáshoz személyesen is felvenni a kapcsolatot Gina O’Kellyvel Lahtiban. Szeretnénk megismerni az Ír Múzeumi Szövetség illetve az ír múzeumi szektor működését.
A szakmai látogatás tanulságai:
Tanulságos volt szembesülni vele, hogy a nemzetközi múzeumi szektor még ott tart, hogy újabb és újabb megerősítésekre, önmaga bátorítására van szüksége, mert bár a múzeumi közbeszédnek mára egyértelműen része lett a fenntarthatóság témája, időről időre ehhez kapcsolódó múzeumi akciókat és szakmai rendezvényeket szerveznek, és történnek előre mutató lépések a múzeumok háza táján, de még mindig messze vagyunk a paradigmaváltástól, és kevés még a kézzelfogható eredménye a múzeumok ezen tevékenységének. További radikális lépésekre, együttműködésekre, kreatív kezdeményezésekre van szükség.
A múzeumok csak akkor maradhatnak relevánsak és hitelesek, ha maguk is jó példával járnak elől, ehhez pedig őszinte számvetésre és önreflexióra is szükség van. Újra és újra ismételt mantraként elhangzik a szakmai találkozókon, hogy a múzeumokban mekkora potenciál rejlik ezen a téren is, de sok még a tennivaló ahhoz, hogy a múzeumok széles körben a megoldás részévé váljanak, sőt, a megoldáshoz vezető út aktív közreműködői lehessenek.
A szakmai látogatás során tapasztaltakat a MOKK kommunikációjának, rendezvényeinek és képzéseinek további fejlesztésénél tudom hasznosítani, valamint muzeológusi, kurátori munkám során is az Erdély projektben.
A beszámolót készítette: Kajári Gabi, marketing, kommunikációs és disszeminációs szakértő, Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ