hírlevél

Szakmai továbbképzés Barcelonában

ERASMUS+ Program tanulási célú mobilitás

2022-1-HU01-KA121-ADU-000064859 

Beszámoló szakmai továbbképzésen való részvételről

 

A képzésen résztvevő neve, beosztása, intézménye: Nagy Magdolna, igazgató, Szabadtéri Néprajzi Múzeum - Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ, Szentendre

A képzés szervezője: ShipCom Limassol ltd. www.shipcon.eu

A képzés címe: EFFICIENT & EFFECTIVE PROJECT MANAGEMENT FOR EU FUNDED PROJECTS

A képzés helyszíne: Barcelona, Spanyolország

A mobilitás kezdő és végdátuma: 2023.07.24–2023.07.28.

A továbbképzésen való részvétel célja:

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ 2009 óta több európai uniós projektet valósított már meg, melyek közül két projektnek (Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001  és Interreg FUMU SKHU/1902/4.1/048) én voltam a projekt menedzsere. Munkám során tapasztaltam mindazokat a nehézségeket, amelyek abból adódtak, hogy nem ismertem kellő mélységben az európai uniós projektek menedzselésének sajátosságait és az alátámasztó dokumentumokkal szemben támasztott követelményeket.  A képzésen Birkás Babett oktatásszervezővel közösen vettünk részt. Célunk az volt, hogy mindazon ismeretet megszerezzük, amelyek az EU-s projektek magasszintű tervezéséhez és vezetéséhez szükségesek. Emellett hogy olyan hasznos praktikák elsajátítása is célként fogalmazódott meg, amelyek segítenek a későbbi európai uniós pályázatok megírásában.

 A továbbképzés tartalma:

  • Projektek jelentése – Mire van szüksége az Európai Bizottságnak?
  • Az EU támogatások rendszere
  • Ellenőrzések
  • Projekt Monitoring
  • Megbízható és hatékony értékelési rendszer létrehozása az unió által finanszírozott projektek számára
  • A projekt menedzser/koordinátor profilja
  • Pénzügyi menedzsment
  • Pénzügyi monitoring
  • Esettanulmányok

A mobilitás eredményének bemutatása:

A 30 órás tanfolyamot minden nap ugyanazon a helyszínen, a START2BEE TRAVESSERA oktatótermében tartották. Egy oktató volt, Dr. Efstratios Georgoudis, aki 15 év uniós finanszírozású projektekben szerzett tapasztalattal rendelkezik. Emellett az Európai Bizottság szakértője és európai uniós pályázatok külsős értékelője. Tapasztalatának köszönhetően a tanfolyam témakörében releváns tudással rendelkezett.

A képzés elsősorban abban adott újat, hogy megismertünk több olyan szempontot, amelyet az európai uniós pályázatok bírálói fontosnak tartanak. Ennek köszönhetően tudjuk már, hogy a következő pályázatok írásánál melyek azok a pontok, amiket részletesen ki kell fejteni, és hogy milyen elvárásaik vannak az értékelőknek a pályázókkal szemben. Mindez segíthet abban, hogy a következő pályázatunk támogatást kaphasson. A projektek menedzselésével kapcsolatos információk közül azok voltak a leghasznosabbak, amelyeket a projekt ellenőrzésekkel összefüggésben hallottunk. Ennek logikájának megismerése és projekt megvalósítása során a dokumentációgyűjtés e szerinti szervezése segítheti az ellenőrzésekre történő hatékonyabb felkészülést.

A résztvevők között rajtunk és egy pályázatíró pároson kívül mindenki oktatási intézményből (általános iskola, középiskola, egyetem) érkezett. A képzés tartalma általánosságban az EU-s projektek szervezésével és menedzselésével foglalkozott, nem volt testre szabva a hallgatóság összetételére, ezért számunkra is élvezhető volt.

A tanfolyam mellett lehetőségünk volt néhány helyi múzeum megtekintésére is:

Számos olyan közönségfogadási és kiállítási technikát, interpretációt láttunk, amelyek Magyarországon még nem, vagy kevésbé elterjedtek, de jelentősen megnövelik a látogatói élményt. A MOKK Kiállításrendezés A-tól Z-ig című képzését most fogjuk átdolgozni és ennek tartalmi megújításához nagyon hasznos inputokat jelentettek ezek a kiállítások. 

A továbbképzés tanulságai:

A továbbképzés tartalma két területen volt hasznos számunkra. Egyrészt segítséget adott jövőbeni európai uniós pályázatok megírásához azáltal, hogy bemutatta azokat a szempontokat, amelyeket a pályázatbírálók pozitívan értékelnek, valamint azokat a hiányosságokat, amelyek egy pályázat elutasításának okai lehetnek. Másrészt rávilágított néhány olyan szempontra, amelyeket a projektek ellenőrzésekor kiemelten vizsgálnak. Mindez segít, hogy a MOKK jövőbeni pályázatai sikeresebbek legyenek, továbbra abban, hogy a megnyert pályázatok megvalósítása során minél tudatosabban felkészülhessünk az ellenőrzésekre.

A beszámolót készítette: Nagy Magdolnaigazgató, Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ

 

Fotódokumentáció:

 

2023. 07. 24. Barcelona, START2BEE TRAVESSERA oktatóterem. Témakör: kommunikáció, disszemináció, indikátorok.
A fotón látható oktató: Dr. Efstratios Georgoudis. Készítette: Nagy Magdolna

 

2023. 07. 28. Barcelona, START2BEE TRAVESSERA oktatóterem. Témakör: projekt kockázatmenedzsment. A fotón látható oktató: Dr. Efstratios Georgoudis. Készítette: Nagy Magdolna