belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

A British Museum kiállítja néhány ellopott kincsét

A közelmúltban előkerült római tárgyak korábban a raktárban voltak elhelyezve, így könnyű volt meglovasítani őket

forrás: https://news.artnet.com/art-world/british-museum-gems-on-display-2427128

fordította: Birkás Babett

 

A British Museum bejelentette, hogy a gyűjteményéből korábban ellopott tíz római gyöngyszemet mutat be az ebben a hónapban megnyíló, ingyenesen megtekinthető „Reiscovery Gems” kiállításon. Az alkotások azon 350 darab közé tartoznak, amelyek eddig előkerültek abból a 2000 ékszerből, drágakőből és üvegtárgyból, amelyeket állítólag a múzeum görög régiségekkel foglalkozó egykori kurátora, Peter Higgs lopott el.

A klasszikus drágakövek gyakran állatokat, mitikus jeleneteket, embereket, isteneket és istennőket ábrázoló miniatűr domborművekkel ékesítettek. Az ékességek viselhetők vagy pecsétként használhatók. Az ókor iránti érdeklődés felélénkülésével a reneszánsz idején igen keresett gyűjteményi tárgyakká váltak. A British Museumból eltulajdonított ritkaságok közül több Charles Townley antikvárius 1814-es hagyatékából származik. Azóta az ilyen drágakövek iránti érdeklődés csökkent, adománya pedig a raktárban hevert.

A „Rediscovering Gems” kiállítással a British Museum reflektorfénybe állítja azokat a korábban elhanyagolt tárgyakat, amelyek eltűnése sokáig észrevétlen maradt.

„Megígértük, hogy megmutatjuk a világnak az ellopott és előkerült drágaköveket, nem pedig elrejtjük őket” – mondta George Osborne, a kuratórium elnöke a BBC-nek.

A British Museum kiállítja néhány ellopott kincsét

A képen látható műtárgyat Dr. Ittai Gradel vásárolta az eBay-en. Az alkotás jelenleg a British Museumban látható: Dombormű Minerva vagy Athena profilos mellszobrával, fekete üveg, fehér sávval, római 1. sz. Kr. e. 1. sz.—Kr. u. 1. sz. Fotó: © The Trustees of the British Museum

2016-ban a kereskedő, Dr. Ittai Gradel római drágaköveket kezdett vásárolni az eBay-en a sultan1966 néven ismert eladótól. Feltűnt számára, hogy az általa vásárolt 70 tételből három szerepel a British Museum honlapján. 2021 elején jelezte észrevételét a múzeum igazgatóhelyettesének, Jonathan Williams-nek, aki elvetette annak lehetőségét, hogy az értékes tárgyakat ellophatták volna. Williams azóta lemondott.

Úgy tűnik, a Gradel birtokában lévő többi tárgy nem lett beleltározva, így egyszerű volt eltüntetni azokat a gyűjteményi anyagból. A botrány hatására a British Museum ötéves tervet kezdeményezett teljes, 8 millió darabos gyűjteményének átfogó digitalizálására.

A múzeum folyamatos erőfeszítéseket tesz a 2000 eltűnt tárgy visszaszerzésére, felkérte a nyilvánosságot, hogy jelentkezzen a honlapján. „A bevont szakemberek tanácsára jelenleg nem adjuk közre az elveszett és megsérült tárgyak minden részletét” – áll a közleményben. „Amit megoszthatunk, az az anyag típusa, amelyről úgy gondoljuk, hogy ellopták.”

Mivel ezek közül a hiányzó tárgyak közül sok nem volt beleltározva, nem világos, hogy a British Museum milyen részletekkel szolgálhat a kereséshez. Az intézmény egy drágakő-specialistákból, az ellopott műtárgyak visszaszerzésének szakértőiből és a londoni Metropolitan Police Service-tagjaiból álló csapattal dolgozik együtt. Eddig körülbelül 350 műtárgyat sikerült felderíteni és visszaszerezni.

Gradel a műtárgyak visszaszerzésére irányuló projektben is együttműködik a múzeummal.

„Nagyon örülök, hogy az egész intézményi kultúra a 2021-ben tapasztaltnál sokkal nyitottabb a problémákkal való szembenézésre” – mondta a BBC-nek.

Gradel visszajuttatta a múzeumnak az összes drágakövet, amelyet az eBay-en vásárolt. Ezek egyike Minerva római istennő fekete üveg mellszobra, amely szerepelni fog a Drágakövek újrafelfedezése című tárlaton is.

„[A drágakövek] valóban sokkal több figyelmet érdemelnek, mint amennyit korábban kaptak” – hangoztatja a becsületes gyűjtő. "Nagyon várom, hogy meglátogassam a kiállítást” – állítja Gradel.

A „Reiscovering Gems” február 15-én nyílt a British Museumban, és 2024. június 2-ig látogatható