belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

Múzeumpedagógiai Nívódíjas program!

Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria: Switch ON közösségi inkubátor program

A Switch ON kezdeményes célja az volt, hogy bevonja a fiatalokat a múzeum életébe, hogy engedje őket, hogy formálói váljanak a Galéria életének, hogy az összejött csapat közösséggé váljon, hogy a fiatalok kipróbálhassák magukat a gyakorlati életben és megtapasztalják annak felelősségét, valamint az ezzel együtt járó elköteleződést. A programnak az is célja volt, hogy az ő kezükbe adott lehetőséget tovább adják társaiknak más fiatal tehetséges művészeknek. Ehhez vázként a múzeum a Múzeum+ rendezvényeinek keretét biztosította, azon belül a Magyar Nemzeti Galéria kortárs kiállítása – Lépésváltás. Az 1945 utáni magyar művészet. – szolgált témaként.

A Switch ON projekt keretében készítették fel e fiatalokat a stART Fesztivál megszervezésére. A fesztivál különlegessége, hogy annak összes programját, grafikai arculatát, online kommunikációját egy 14 fős lelkes és kreatív fiatalokból álló csapat szervezte, közel fél éven keresztül, heti rendszerességgel (25 alkalommal találkoztak), sőt részt vettek a múzeumi boltban a fesztiválhoz kapcsolódó termékek tervezésében is.

Ezenfelül a csapat egy kinetikus szobor megépítéséhez szükséges több száz használt palackot begyűjtötte, kimosta, a szobor alapjait képző palackokat kidekorálta, a talapzatot közösen megépítette a múzeum üzemeltetési részlegén dolgozó kollégákkal. A fiatalok saját kezűleg pénztárcákat is készítettek, amelyből befolyó összeget az Együtt a daganatos gyermekekért alapítvány számár ajánlotték fel.

A fiatalok lehetőséget kaptak a múzeumtól arra, hogy a képzőművészeti alkotásokról szóló gondolataikat és érzéseiket saját ötleteik alapján adhassák közre, és olyan programok valósulhassanak meg az általuk kedvelt és ismert fellépők részvételével, amelyek kimondottan, valóban a saját korosztályuk számára vonzóak.

A fesztivál egyben teret engedett tehetséges fiatalok bemutatkozására, legyen szó zenéről, költészetről, tárlatvezetésről, mozgásszínházról vagy éppen design- és kreatív tervezésről. A múzeum további célja a kezdeményezéssel az volt, hogy ne csak megszólítani próbálja, hanem be is vonja, aktív részesévé tegye a múzeum életének a tízen- huszonéves fiatalokat.

A Switch On program előkészítése 2016. júliusában indult, a fiatalokkal a munka 2016 novembere és 2017. júniusa között zajlott.