Pedagógus piknik - Múzeumpedagógiai Tanévnyitót tartottak Kecskeméten
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ és a Kecskeméti Katona József Múzeum szakmai napot tartott hétfőn délután „Pedagógus piknik – Kecskeméti Múzeumpedagógiai Évnyitó” címmel, melyre óvónők, tanítók és tanárok kaptak meghívást.
A kecskeméti múzeumok minden évben bemutatják a pedagógusok számára a tanévben elérhető programjaikat, időszaki projektjeiket. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Kecskeméti Katona József Múzeum idén különleges módon, egy kötetlen, oldott hangulatú piknik keretében ismertette a különféle lehetőségeket a meghívott óvónők, tanítók és tanárok számára.
Az idén tizenegyedik alkalommal került megrendezésre a múzeumpedagógiai évnyitó a Múzeumi Oktatási és Képzési Központ rendezésében, amelynek a helyi koordinátoruk, Merinu Éva volt a főszervezője. Múzeumokat, muzeális intézményeket, társszervezeteket ill. társintézményeket szólítottak meg, kértek fel a rendezvény közreműködésére.
Merinu Éva koordinátor. Fotó: hiros.hu
A Népi Iparművészeti Gyűjtemény hársfáktól és diófáktól árnyas udvara adott helyszínt a délutáni Pedagógus pikniknek, ahol a több mint 70 résztvevő a kitelepült múzeumok asztalait körbejárva tájékozódhatott az intézményekről, programjaikról, múzeumpedagógiai kiadványaikról és megtekinthették a Népi Iparművészeti Gyűjtemény állandó és időszaki kiállításait.
Vidák István játékkészítő workshopja. Fotó: Lázár Zsófia
A rendezvény szakított a tíz éves hagyománnyal, miszerint a kulturális intézmények képviselői, múzeumpedagógusai kötött előadás és diaképek kíséretében mutatták be foglalkozásaikat és programjaikat a pedagógusok számára. A mostani rendezvény sikere és látogatottsága miatt új hagyományt teremt. Míg az előző években szeptember elején, tavaly óta augusztus végén kerül megrendezésre a helyi évnyitó. Így a pedagógusok könnyebben ki tudtak mozdulni az oktatási intézmények falai közül, mint a tanév folyamán. Azért is teremt hagyományt, és azért nagyszerű ez a kezdeményezés, mert a pedagógusok saját bőrükön is tapasztalhatják, hogy milyen képzéseket, milyen kínálatokat, milyen foglalkozásokat nyújtanak nekik az egyes múzeumi területek, múzeumpedagógiai játékok, élmények, foglalkozások.
A program megnyitására, a vendégek köszöntésére évek óta, így idén is Pálfi Tamást, a Kecskeméti Tankerületi Központ igazgatóját kértük fel, aki lelkes támogatója a rendezvénynek, az oktatási és kulturális intézmények együttműködésének.
Pálfi Tamás Ferenc, Kecskeméti Tankerületi Központ igazgatója Fitó: Lázár Zsófia
A pedagógusok saját élményt szerezhettek egy-egy alkotás vagy játékos feladat megoldása során. Megismerkedhettek a MOKK által fejlesztett Múzeumi a’la carte felülettel, amely segítség lehet az osztálykirándulások szervezésénél. A bemutatón a pedagógusok élhettek a helyszíni tesztelési, kipróbálási lehetőséggel Merinu Éva megyei múzeumi koordinátor segítségével.A piknik terítékén fellelt frissen köpült vaj készítésének munkafolyamataiba is gyakorlati betekintést nyújtottak a Népi Iparművészeti Gyűjtemény munkatársai. A délután számottevő részében múzeumpedagógiai börze és helyszíni workshop várta a pedagógusokat.
Vajköpülés. Fotó: hiros.hu
Vágó Piros Papírmerítés workshopot tart. Fotó: Lázár Zsófia
A rendezvényen közreműködő kulturális intézmények:
- DUNAMELLÉKI REFORMÁTUS EGYHÁZKERÜLET RÁDAY MÚZEUMA
- KECSKEMÉTI KATONA JÓZSEF MÚZEUM CIFRAPALOTA KIÁLLÍTÓHELYE
- KISKUN MÚZEUM (KISKUNFÉLEGYHÁZA)
- NÉPI IPARMŰVÉSZETI GYŰJTEMÉNY
- SZÓRAKATÉNUSZ JÁTÉKMÚZEUM ÉS MŰHELY
- Vakok és Gyengénlátók Kecskeméti egyesülete
- Vidák István népművész
Merinu Éva
múzeumpedagógus, MOKK Bács-Kiskun megyei koordinátora
A Kecskeméti Televízió beszámoló itt tekinthető meg:
https://www.youtube.com/watch?v=4H8_FSMJrnA
|