hírlevél

Sóstói Múzeumfalu

Az intézmény Családbarát Múzeum elismerő címet nyert 2024-ben.

 

Az intézmény pontos neve: Sóstói Múzeumfalu

Cím: 4431 Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdő, Skanzen utca 8.

Székhely cím: Jósa András Múzeum 4400 Nyíregyháza, Benczúr tér 21.

Múzeumi szakmai besorolás: területi múzeum

Honlapcím: www.muzeumfalu.hu

Az intézmény rövid bemutatása (küldetés, legfőbb tevékenységek, múzeumi munkatársak létszáma, jellemzése 

A Sóstói Múzeumfalu hazánk legnagyobb regionális szabadtéri néprajzi múzeuma, Nyíregyháza turisztikailag kiemelt övezetében fekszik. Kb. kilenc és fél hektáros területén Északkelet-Magyarország népi építészetét, lakáskultúráját és életmódját mutatja be eredeti áttelepített és rekonstrukcióban felépített épületek, illetve hiteles berendezések segítségével a 19. század végétől a két világháború közötti időszakig. 2014 októbere óta az intézmény részét képezi egy Árpád-kori településrészlet is. Küldetésünk a megye még létező, muzeális értékű (hagyományos paraszti kultúra szellemi és tárgyi) javainak felkutatása, gyűjtése, őrzése, konzerválása, nyilvántartása, raktározása, tudományos feldolgozása és bemutatása, valamint e kulturális örökség sokoldalú közzétételének, széleskörű hozzáférésének biztosítása. A múzeumnak 25 munkatársa van: négy etnográfus, egy fejlesztő muzeológus, két rendezvényszervező; két múzeumpedagógus, akik közül az egyik a néprajzi gyűjteményt is kezeli; egy rendszergazda, öt karbantartó, két pénztáros és nyolc területőr.

 Sóstói Múzeumfalu

Mi motiválta intézményét abban, hogy elinduljon a családbarát működés útján? 

Múzeumunkban nagy kihívás, hogy a nyitás óta kicserélődtek a múzeumlátogatók: ma az iskolás és nyugdíjas csoportokon kívül elsősorban fiatal, városi, értelmiségi családok látogatják intézményünket, akik a népi kultúráról alig rendelkeznek ismeretekkel, és hiányzik a bemutatott korhoz, életvilághoz való kötődésük is. Ezért kiállításaink sokat veszítettek hatásukból, értelmezésük komoly nehézségekkel jár együtt: az érzelmekre gyakorolt hatás sokkal kisebb, a személyes élményekhez, saját tapasztalatokhoz való kötődés folyamatosan csökken. Így a kiállításra is kevésbé emlékeznek. Ezért nemcsak a kiállítások megújítását tűztük ki célul, hanem a hozzájuk kapcsolódó tevékenységeket is ennek a ténynek a figyelembevételével tervezzük. Ráadásul gyakran tapasztaljuk azt, hogy ha a szülő „szakértő” szerepbe kerül a múzeumban, akkor sokszor születnek minden hitelességet nélkülöző válaszok a látottakkal kapcsolatban. Így az is motivál bennünket, hogy a generációk közötti hiteles tudásmegosztást támogassuk. Fontos célunk, hogy a látogatók, közöttük a családok is hosszabb időt töltsenek el múzeumunkban, amit a komfortérzet és a családias környezet megteremtésével tudunk elérni.

 Sóstói Múzeumfalu

Milyen módon nyilvánul meg a múzeumban a családbarát szemlélet?

A családbarát szemléletet egész működésünkbe beépítjük. Kiállításaink úgy születnek, hogy élvezhetők legyenek a család minden tagja számára. Ez már magában a témaválasztásban is kifejeződik: pl. június 23-án nyitott időszaki tárlatunk a vásári és gyáripari édességek világába repíti látogatóinkat (Legyen édes Sóstó!), de megnyilvánul interaktivitásra késztető elemek beépítésében is: pl. az említett kiállításban a szerencsi csokigyárban, a dolgozók számára bevezetett tízperces tornát munkatársaink fotók alapján rekonstruálták, s egy filmet készítettek, hogy a tornába a látogatókat is bevonják. A kiállítások mellett idén kezdtük el útvonalak fejlesztését, amelyek néhány állomáson keresztül egy témával ismertetik meg a látogatókat, s az egyes helyszíneken aktivitásokat is kínálnak. Az első ilyen útvonal a szekértől – a forgó játékszereken keresztül – a tűzoltó felszerelésig mutatja be azokat a műtárgyakat, amelyek egykor „Mozgásban” voltak. A szabadtéri múzeumban számos olyan helyszín, tér található, ahol a gyerekek játszhatnak, rajzolhatnak. A faluközpontban egy fából épült játszótér van, a barabási szatócsbolt és kocsma melletti udvarban pedig pulyasarok várja a családokat, ahol a gyerekek fából készült játékokkal játszhatnak. A fogadóépület közelében, illetve a faluközpontban számos pad kínál pihenőhelyet, illetve a barabási iskola udvarán, a nyitott színben lehet az otthonról hozott vagy vásárolt harapnivalót kényelmesen elfogyasztani. Ez utóbbi kb. 250 személy befogadására alkalmas. Egy másik lehetőség, a faluközpontban, a kocsma mögötti szalonnasütőhely, ahol kb. 15–20 fő fér el. A múzeumban mindhárom mosdóban pelenkázhatják gyermekeiket a szülők, illetve egy olyan helyiség van, amely szoptatásra alkalmas. A kisebb gyerekek könnyen elfáradnak a nagy területen, ezért a  babakocsik mellett 2019-től bérelhető kicsi kocsikkal segítjük a látnivalók felfedezését. A házi kedvenceket sem kell otthon hagyni, mivel állatbarát múzeum is vagyunk. Rendszeres népi gasztronómiai kínálatunkat úgy alakítjuk, hogy legyenek gyermekek által kedvelt édes tészták is a kínálatban. Kisebb „balesetek” esetén elsősegélycsomagunk a pénztárban áll a segítséget nyújtók rendelkezésére.

 Sóstói Múzeumfalu

Milyen tervek vannak az intézmény további fejlesztésére a családbarát működés kiszélesítéséhez? 

Szeretnénk bevezetni az óvodáskorú gyermekekkel érkező családok számára fejlesztett tematikus útvonalunkat. A „Lehet egy kerékkel több?” elnevezésű programunk egy meseátiratra épül, ahol a család tagjai közösen fedezhetik fel, hogyan használnak fel négy különböző méretű kereket a mesebeli állatok, s a múzeum területén ezeket a „találmányokat” meg is nézhetik, ki is próbálhatják, pl. a sün által készített targonca kis méretű változatát.

Tervbe vettük azt is, hogy legalább kétévente egy gyermekkiállítást is megrendezünk. Az első forgatókönyve éppen most készül, és a „Ló, paci, paripa” munkacímet kapta.

Folytatni szeretnénk a babahordozós tárlatvezetéseket, illetve lehetővé kívánjuk tenni, hogy a szülők babahordozót bérelhessenek a látogatás idejére.

A kommunikáció javítása érdekében látogatófogadó épületünkben tájékoztató táblákat szerelünk fel, illetve egy képernyőt is kihelyezünk, ahol ajánlatainkról (pl. napi gasztronómiai ajánlat és kézműves tevékenység) fogjuk informálni a jegyvásárlás érdekében sorban álló családokat.