Felhívás: Közösségek Hete 2025
A természet és az ember kapcsolata igen összetett és kölcsönösségen alapuló. Ahogy az ember hat a környezetére, úgy a környezet is hat az emberre. A rohanó mindennapok folyamán sokszor megfeledkezünk róla, hogy a természetben eltöltött idő számos pozitív hatással van az emberi testre és lélekre. A friss levegő, a zöld környezet és a természetes fény csökkenti a stresszt, javítja a hangulatot és fokozza a mentális frissességet. A természet közelsége hozzájárul a közösségi kapcsolatok elmélyítéséhez is, hiszen a közös kerti munka vagy a szabadtéri tevékenységek összehozzák az embereket.
A Közösségek Hete idei központi témája a természeti környezet, kiemelten a kertek és a közösségi kertek, amelyek egyre fontosabb szerepet töltenek be az épített vagy városi környezetben is a biodiverzitás, a fenntarthatóság, az egészséges életmód és a közösségek erősítése szempontjából. A közösségi kertek nemcsak a városi zöldterületek növelésére adnak lehetőséget, hanem találkozási pontként is szolgálnak, ahol a természet szeretete és a közös munka erősíti az emberek közötti kapcsolatokat.
A civil szervezetek mellett a kulturális intézmények, mint például a közgyűjtemények és a közművelődési intézmények is kulcsfontosságú szerepet játszhatnak a környezeti nevelésben és a fenntarthatóbb életmódra való ösztönzésben. A múzeumok, könyvtárak, levéltárak például gyűjteményeik egy-egy témához kapcsolható darabját középpontba állítva segíthetnek megérteni a természeti környezetünk jelentőségét, felhívni a figyelmet a szabadban eltöltött idő jótékony hatásaira, és bemutatni a fenntartható életmód gyakorlati lehetőségeit. A természettudományi, néprajzi, régészeti, helytörténeti gyűjteményeken kívül például a képzőművészeti, a zenei és az irodalmi alkotások is számos ihletforrást kínálnak a környezettudatosságra nevelés és a természettel való együttélés terén. A programok nemcsak a környezetünk védelmét támogató ismereteket közvetíthetnek, hanem inspirációt és cselekvésre ösztönző közösségi tereket is teremthetnek.
Az idei Közösségek Hete a szabadban eltöltött idő pozitív hatásaira kívánja felhívni a figyelmet, továbbá arra is, hogy a kertek mennyire meghatározó szerepet játszanak az életünkben: legyen szó egy történelmi kastélykert szépségéről, egy közösségi veteményes fenntarthatósági szerepéről vagy akár a helyi növény- és állatvilág megőrzéséről, sokféleségének elősegítéséről.
Milyen programokkal lehet csatlakozni?
A programszervezőktől olyan programokat várunk, amelyek valamilyen formában reflektálnak a természeti környezetünkkel való kapcsolódásra, a kertek, zöld felületek pozitív hatásaira, közösségformáló szerepére, illetve a környezetvédelem jelenkori kihívásaira, felelős és kreatív megoldásaira, vagy épp a közvetlen környezetünkben élő állat- és növényvilágban előforduló számtalan különlegességre, érdekességre, akár meghökkentő, tanulságos vagy humoros momentumra. Az idei Közösségek Hete egyben jó alkalmat nyújt a múzeumoknak, levéltáraknak és könyvtáraknak is, hogy ráirányítsák a figyelmet gyűjteményük egy-egy kertekhez kapcsolódó különlegességére, érdekességekre, továbbá erősítsék szerepüket a környezeti nevelés, szabadtéri rekreáció terén. A programokat kérjük a Közösségek Hete alábbi programtematikáinak egyikéhez kapcsolni:
1. Zöld, zöldebb, legzöldebb!
2. Adj Esélyt!
3. Egy szívvel, egy lélekkel!
4. Keressük értékeinket! – Itthon otthon vagyunk
5. Mozdulj rá!
6. Alkotni öröm! – Ki mit tud?
7. Tiéd a pálya!
A 2025-ben ajánlott programtematikák leírása itt olvasható.
Kik csatlakozhatnak programszervezőként?
Idén is várjuk a múzeumok, a könyvtárak, a közművelődési intézmények és közösségeik, valamint a TOP Plusz 3.1.3-23 pályázatok nyerteseinek, illetve egyéb kulturális közösségek, civil szervezetek, baráti társaságok jelentkezését a Közösségek Hetéhez kapcsolódó programok szervezésére, valamint az országos kampányhoz való csatlakozásra.
Hogyan lehet csatlakozni a Közösségek Hetéhez?
A közösségek, szervezetek, intézmények a rendezvényre a megadott regisztrációs felületen jelentkezhetnek a Közösségek Hetéhez kapcsolódó, 2025. április 28. és május 4. között megvalósuló tervezett programjuk leírásának benyújtásával. A programok megszervezéséhez a korábbi Közösségek Hete programjairól készített összefoglalók is inspirációként szolgálhatnak. A regisztrációs felület ide kattintva érhető el.
Regisztrációval kapcsolatos információk
A regisztrációval a jelentkezők elfogadják az együttműködés feltételeit, vállalják a regisztrált program megszervezését, valamint azt, hogy az eseményt a weboldalról letölthető Közösségek Hete logó elhelyezésével népszerűsítik. A vállalt program(ok) megvalósításához a programot szervező közösségeknek, intézményeknek szükséges az anyagi forrást biztosítaniuk.
A regisztráció során a közösségek feltöltik a Közösségek Hete honlapjára a programjaik leírását. A regisztráció elfogadása után feltöltést követően a programleírások megjelennek a Közösségek Hete honlapján. Ennek folyamatáról a részletes tájékoztatás itt érhető el.
A csatlakozott programszervezők a rendezvényük lebonyolítása után kitöltik a rendezvény szervezéséhez kapcsolódó elégedettségi kérdőívet, melyet a rendezvény végén küldünk ki a programszervezőknek.
A regisztrációs felület 2025. március 10-én nyílik meg.
A regisztráció határideje: 2025. április 20.
A Közösségek Hete a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) szervezésében, a MNM KK Országos Széchényi Könyvtár, a Nemzeti Művelődési Intézet NKft. együttműködésével valósul meg a Kulturális és Innovációs Minisztérium, illetve a Térségi Kulturális Szolgáltatások Mintaprogram támogatásával.
További információ:
Milbich Andrea
Közösségek Hete projektkoordinátor
kozossegekhete@gmail.com
+36 30 248 0456
Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ
www.kozossegekhete.hu
www.mokk.skanzen.hu
www.cselekvokozossegek.hu